Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email:
roman.manak
(zavináč)
gmail.com
Rozlitý jednoletý až víceletý choroš s drobnými póry (5 - 7/mm), jehož plodnice mohou být i 3 cm silné a roztáhnout se do délky téměř 50 cm. Povrch má rezavohnědou, skořicově hnědou až šedou barvu. Jde o saproparazitický druh rostoucí na různých listnáčích, u nás dost často na lísce (Corylus avellana) a vrbách (Salix spp.) Jde o velmi hojný kosmopolitní druh.
Patří do komplexu druhu Fomitiporia robusta, který však vytváří kloboukaté plodnice a je tak snadno rozeznatelný. Naopak makroskopicky nerozeznatelný je od velmi vzácného druhu Fomitiporia pseudopunctata, který však na rozdíl od Fomitiporia punctata má přítomné hymeniální sety, mikroskopické rozlišení je proto možné. V roce 2002 však byl popsán nový druh Fomitiporia mediterranea (viz Fischer 2002) jako jeden z původců choroby "Chřadnutí a odumírání révy" (ESCA), který je nerozeznatelný i mikroskopicky. Jde o mediteránní druh, který se ale vzácně může vyskytnout i v teplejších částech naší republiky a již existují i potvrzené nálezy. I když roste především na révě viné (Vitis vinifera), okruh jeho hostitelů je širší. Proto bezpečné rozlišení těchto dvou druhů je možné pouze genetickou analýzou.
Fomitiporia punctata, 31.12.2023, CHKO Bílé Karpaty. Detail plodnice na ležícím kmínku Corylus avellana ze stejného polykormonu jako níže.
Fomitiporia punctata, 31.12.2023, CHKO Bílé Karpaty. Plodnice na mrtvém kmínku Corylus avellana ze stejného polykormonu jako níže.
Fomitiporia punctata, 31.12.2023, CHKO Bílé Karpaty. Smíšený les, stojící mrtvý kmínek Corylus avellana. Plodnice měly velmi výrazné zbarvení do rezavohněda, mikroznaky však ukázaly příslušnost k tomuto druhu.
Fomitiporia punctata, 17.11.2017, Dolnomoravský úval. Detail plodnice ze snímku níže.
Fomitiporia punctata, 17.11.2017, Dolnomoravský úval. Smíšený les s převahou Pinus sylvestris. Padlý kmínek Corylus avellana.