Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email:
roman.manak
(zavináč)
gmail.com
Roztroušeně se vyskytující kornatcovitá houba zařazená do Červeného seznamu (Beran 2006) mezi téměř ohrožené druhy (NT). Roste jako parazit na starých stromech jabloní (po smrti stromu i jako saprofyt), zcela výjimečně i jiných listnáčů. Bernicchia (2010) uvádí Quercus ilex, Szczepkowski (2010) udává kromě Malus sp. i Pyrus sp. (i jeden z mých nálezů pochází z Pyrus sp.), Sorbus aria, Sorbus domestica, Fraxinus excelsior, Acer spp., Photinia serrulata a stejně jako Bernicchia (2010) i Quercus ilex. Houba se dá nalézt v různých biotopech s vtroušenými jabloněmi, nejčastěji však ve starých neošetřovaných jabloňových sadech, které ale s intezifikací zemědělství mizí po celé Evropě a s tím souvisí i úbytek vhodných lokalit pro výskyt této krásné houby. Kromě českého Červeného seznamu figuruje dle Szczepkowského (2010) v červených seznamech Dánska, Estonska, Německa, Nizozemí, Švédska a Velké Británie. Mimo Evropu je houba také rozšířena v severní Americe a Asii.
Houba je poměrně snadno poznatelná podle až 3 cm dlouhých světle až sírově žlutých ostnů, které stárnutím hnědnou, a výrazného sladkého pachu po amylalkoholu, který bývá mnohdy nápadný i poměrně daleko od napadného stromu. To může pomoci při nalezení houby, neboť i přes svoji velikost ("povlaky" bývají i několik decimetrů dlouhé) a nápadnou barvu roste často skrytě v dutině starých jabloní (při několika nálezech jsem houbu dříve ucítil než uviděl). Mycelium houby ve dřevě je rovněž žluté a i ono má nápadný amylalkoholový pach. Z mých asi 15-ti lokalit (listopad 2017) je zhruba polovina ve starých sadech, kde bylo napadeno i několik desítek stromů, zbytek jsou nálezy ze stromořadí u cest nebo vtroušených jabloních v lesích či jabloních na zahradách.
Hrotnatka zápašná patří podle Tomšovského (2016) do phlebioidní větve, kde je poměrně blízce příbuzný například jiný náš běžný druh Phlebia uda, rovněž s víceméně žlutou barvou a ostnitým hymenoforem i když s podstatně kratšími ostny.
Sarcodontia crocea, 31.12.2023, CHKO Bílé Karpaty. Listnatý nálet poblíž extenzivních ovocných sadů. Starší plodnice na odumírající kmenu Malus domestica.
Sarcodontia crocea, 31.07.2016, CHKO Pálava. Vlhčí listnatý les s vtroušenými jabloněmi; mohutná stará jabloň s velkou dutinou víceméně celou vystlanou většími či menšími povlaky houby.
Sarcodontia crocea, 17.01.2013, Dolnomoravský úval. Les lužního charakteru. Stará plodnice v dutině usychající Pyrus sp. na okraji lesa.
Sarcodontia crocea, 26.07.2012, Kyjovská pahorkatina. Vnitřní část ulomené větve na usychající jabloni, neobdělávaný jabloňový sad.