Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email:
roman.manak
(zavináč)
gmail.com
Velmi vzácný druh choroše, uvedený v Červeném seznamu (Beran 2006) jako kriticky ohrožený. Vytváří jednoleté polorozlité až kloboukaté plodnice (vzácně téměř rozlité) s bílým až krémovým lysým povrchem. Hymenofor je tvořen bělavými až světle dřevnatě zbarvenými drobnými okrouhlými až hranatými póry o počtu 4-5/mm.
Jde o saprofyta, který je v Evropě znám pouze z borovic a roste obvykle na sušších místech. V severní Americe jde o významného činitele, který způsobuje hnilobu kořenů borovic. Zde je zaznamenávám také na řadě jiných hostitelů, např. Abies sp., Larix sp., Picea sp., Tsuga sp. a dalších (Ryvarden 2014).
F. Kotlaba (Kotlaba et al. 1984) nalezl tento choroš na Kubě v roce 1966 na pařezu Pinus caribaea (borovice karibská, typický druh požárovitého klimatu), což byl první nález z této oblasti a zároveň šlo pravděpodobně o nejjižnější nález této houby vůbec.
Dichomitus squalens, 18.12.2017, Dolnomoravský úval. Otevřená kyselá písčina, mohutný pařez Pinus sylvestris.
Dichomitus squalens, 17.11.2017, Dolnomoravský úval. Otevřená kyselá písčina, stojící část ořezaného kmene Pinus sylvestris.
Dichomitus squalens, 17.11.2017, Dolnomoravský úval. Okraj kyselého písčitého borového lesa, pařez Pinus sylvestris. Rev. Michal Tomšovský.
Dichomitus squalens, 24.11.2013, Dolnomoravský úval. Borová monokultura na kyselém písčitém podloží, poměrně čerstvě padlý kmen Pinus sylvestris o stáří cca 20 let.