Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Dichomitus squalens (P. Karst.) D.A. Reid

outkovka neladná

zařazení: Polyporaceae - Polyporales - Incertae sedis - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Trametes squalens P. Karst.

Velmi vzácný druh choroše, uvedený v Červeném seznamu (Beran 2006) jako kriticky ohrožený. Vytváří jednoleté polorozlité až kloboukaté plodnice (vzácně téměř rozlité) s bílým až krémovým lysým povrchem. Hymenofor je tvořen bělavými až světle dřevnatě zbarvenými drobnými okrouhlými až hranatými póry o počtu 4-5/mm.

Jde o saprofyta, který je v Evropě znám pouze z borovic a roste obvykle na sušších místech. V severní Americe jde o významného činitele, který způsobuje hnilobu kořenů borovic. Zde je zaznamenávám také na řadě jiných hostitelů, např. Abies sp., Larix sp., Picea sp., Tsuga sp. a dalších (Ryvarden 2014).

F. Kotlaba (Kotlaba et al. 1984) nalezl tento choroš na Kubě v roce 1966 na pařezu Pinus caribaea (borovice karibská, typický druh požárovitého klimatu), což byl první nález z této oblasti a zároveň šlo pravděpodobně o nejjižnější nález této houby vůbec.

Dichomitus squalens

Dichomitus squalens, 18.12.2017, Dolnomoravský úval. Otevřená kyselá písčina, mohutný pařez Pinus sylvestris.

Dichomitus squalens

Dichomitus squalens, 17.11.2017, Dolnomoravský úval. Otevřená kyselá písčina, stojící část ořezaného kmene Pinus sylvestris.

Dichomitus squalens

Dichomitus squalens, 17.11.2017, Dolnomoravský úval. Okraj kyselého písčitého borového lesa, pařez Pinus sylvestris. Rev. Michal Tomšovský.

Dichomitus squalens

Dichomitus squalens, 24.11.2013, Dolnomoravský úval. Borová monokultura na kyselém písčitém podloží, poměrně čerstvě padlý kmen Pinus sylvestris o stáří cca 20 let.


Literatura

  • Beran, M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 1-282.
  • Kotlaba, F., Pouzar, Z., Ryvarden, L. (1984): Some polypores, rare or new for Cuba. Česká mykologie 38: 138 - 145.
  • Ryvarden, L., Melo, I. (2014): Poroid fungi of Europe (with photos by T. Niemelä and drawings by I. Melo and T. Niemelä). Fungiflora, Oslo, Synopsis fungorum 31: 1 - 455

Druhy ze stejného rodu


Druhy ze stejné čeledi (Polyporaceae)

Poslední změna: 31.03.17
© Mykologie | Roman Maňák