Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Crepidotus crocophyllus (Berk.) Sacc.

trepkovitka šafránová

zařazení: Inocybaceae - Agaricales - Agaricomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota

Velmi nápadná trepkovitka, která je uvedená v Červeném seznamu (Beran 2006) jako kriticky ohrožený druh, ale v posledních letech se výrazně rozšířila (cca 15 vlastních lokalit, četné zmínky o jejích nálezech od zkušených mykologů). Nejčastěji se s ní lze setkat v lužních lesích případně aspoň vlhčích lesích, ale ani jiné biotopy nejsou výjimkou (několik vlastních nálezů mám například ze sušších teplých dubohabřin z padlých kmenů Carpinus betulus).

Roste na padlých kmenech a větvích listnáčů spíše v pokročilejším stavu rozkladu, ale jsou známé i občasné nálezy z jehličnanů (Vladimír Antonín, Václav Koplík - osobní sdělení). V dobrém stavu je nezaměnitelná za jinou trepkovitku díky svému živě sytě hnědě zbarvenému klobouku s četnými hnědými šupinkami a žlutým až žlutooranžovým lupenům.

Crepidotus crocophyllus Crepidotus crocophyllus

Crepidotus crocophyllus, 05.06.2016, Ždánický les. Lemové společenstvo listnatých dřevin typických pro měkký luh. Padlá větev listnáče, pravděpodobně Tilia sp. Na lokalitě znám druh již asi 6 let (2016) a za dobrých podmínek zde roste na desítkách míst v počtu i stovek plodnic.


Literatura

  • Beran, M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 1-282.

Druhy ze stejného rodu

Druhy ze stejné čeledi (Inocybaceae)

Poslední změna: 01.10.16
© Mykologie | Roman Maňák