Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email:
roman.manak
(zavináč)
gmail.com
Barevně výrazná holubinka s fialově hnědým až purpurově červeným kloboukem a výrazně zbarveným jemně ojíněným třeněm. Roste roztroušeně, místy až hojně, a to zejména ve smrčinách ve vyšších polohách v trávě podél cest. Význačná je také ostře a dlouho plačivou chutí, díky čemuž náleží mezi nejedlé druhy. Svrček et al. (1984) uvádějí, že spolu s podobně zbarvenou Russula sardonia patří mezi naše nejpalčivější holubinky. Díky do jisté míry podobnému zbarvení a ostře palčivé chuti by mohly být tyto dva druhy zaměněny. Odlišit se dají podle citronově zbarvených lupenů u R. sardonia, jejím růstem zejména v borových lesích a mikroskopicky dle jejích téměř síťnatých výtrusů, zatímco u R. quletii jsou ostny na výtrusech izolované (viz. mikroskopický snímek níže). Dalším podobným druhem je například vzácnější Russula torulosa.
Russula queletii, 15.10.2017, CHKO Bílé Karpaty. Vlhčí zastíněná část louky v nadmořské výšce 450 metrů. Poblíž Picea abies, Pinus sylvestris a Salix cf. caprea.
Russula queletii, 15.10.2017, CHKO Bílé Karpaty. Detail jemného ojínění na třeni.
Russula queletii, 15.10.2017, CHKO Bílé Karpaty. Výtrusy exikátu ze snímku výše. Zvětšení 1000× (imerze), Melzerovo činidlo, délka úsečky 20 µm.
Russula queletii, 29.09.2013, CHKO Bílé Karpaty. Velmi hojně v početných skupinkách na okraji smrčiny v břehu u lesní cesty v nadmořské výšce cca 500 metrů.