Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Russula queletii Fr.

holubinka Quelétova

zařazení: Russulaceae - Russulales - Incertae sedis - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Russula sardonia f. queletii (Fr.) Singe, Russula flavovirens E. Bommer & M. Rousseau

Barevně výrazná holubinka s fialově hnědým až purpurově červeným kloboukem a výrazně zbarveným jemně ojíněným třeněm. Roste roztroušeně, místy až hojně, a to zejména ve smrčinách ve vyšších polohách v trávě podél cest. Význačná je také ostře a dlouho plačivou chutí, díky čemuž náleží mezi nejedlé druhy. Svrček et al. (1984) uvádějí, že spolu s podobně zbarvenou Russula sardonia patří mezi naše nejpalčivější holubinky. Díky do jisté míry podobnému zbarvení a ostře palčivé chuti by mohly být tyto dva druhy zaměněny. Odlišit se dají podle citronově zbarvených lupenů u R. sardonia, jejím růstem zejména v borových lesích a mikroskopicky dle jejích téměř síťnatých výtrusů, zatímco u R. quletii jsou ostny na výtrusech izolované (viz. mikroskopický snímek níže). Dalším podobným druhem je například vzácnější Russula torulosa.

Russula queletii

Russula queletii, 15.10.2017, CHKO Bílé Karpaty. Vlhčí zastíněná část louky v nadmořské výšce 450 metrů. Poblíž Picea abies, Pinus sylvestris a Salix cf. caprea.

Russula queletii

Russula queletii, 15.10.2017, CHKO Bílé Karpaty. Detail jemného ojínění na třeni.

Russula queletii

Russula queletii, 15.10.2017, CHKO Bílé Karpaty. Výtrusy exikátu ze snímku výše. Zvětšení 1000× (imerze), Melzerovo činidlo, délka úsečky 20 µm.

Russula queletii

Russula queletii, 29.09.2013, CHKO Bílé Karpaty. Velmi hojně v početných skupinkách na okraji smrčiny v břehu u lesní cesty v nadmořské výšce cca 500 metrů.


Literatura

  • Svrček, M., Erhart, J., Erhartová, M. (1984): Holubinky. Academia, Praha. 165 p.

Druhy ze stejného rodu

Druhy ze stejné čeledi (Russulaceae)

Poslední změna: 14.12.17
© Mykologie | Roman Maňák