Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Russula claroflava Grove

holubinka chromová

zařazení: Russulaceae - Russulales - Incertae sedis - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota

Nepříliš hojná holubinka s jasně citronově až chromově žlutým kloboukem a bělavým třeněm. Výrazným znakem tohoto druhu je šednutí až téměř černání třeně ve stáří nebo při poranění. Podobně se projevuje také klobouk (který ve stáří šedne od okraje) a lupeny. Houba roste pod břízami na kyselých půdách.

Russula claroflava

Russula claroflava, 08.09.2019, Dolnomoravský úval. Březový hájek na písku s přimíšenou Pinus sylvestris, v keřovém patře hojně Frangula alnus. Houby rostly v mechu na světlejších místech. Lokalita měla dříve vysokou spodní vodu, místy byla až podmáčená, v současnosti je víceméně vyschlá.

Russula claroflava

Russula claroflava, 08.09.2019, Dolnomoravský úval. Lokalita jako výše.

Russula claroflava

Russula claroflava, 08.09.2019, Dolnomoravský úval. Lokalita jako výše. Charakteristické šednutí až černání stárnoucích plodnic.

Russula claroflava

Russula claroflava, 08.09.2019, Dolnomoravský úval. Výtrusy s výraznou ornamentikou vysokou až kolem 1 µm. Zvětšení 1000× (imerze), Melzerovo činidlo, délka úsečky 10 µm.

Russula claroflava

Russula claroflava, 08.09.2019, Dolnomoravský úval. Přehrádkované a inkrustované dermatocystidy v pokožce klobouku. Zvětšení 1000× (imerze), kongočerveň, délka úsečky 10 µm.


Druhy ze stejného rodu

Druhy ze stejné čeledi (Russulaceae)

Poslední změna: 10.09.19
© Mykologie | Roman Maňák