Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Suillellus luridus (Schaeff.) Murrill

hřib koloděj (kolář)

zařazení: Boletaceae - Boletales - Agaricomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Boletus luridus Schaeff. 1774

Hojný hřib dříve řazený pod jménem Boletus luridus do rodu Boletus, kde byl představitelem sekce Luridi Fr. zahrnující v původním pojetí větší množství hřibů s vesměs modrající dužninou. Druh je barevně poměrně proměnlivý hlavně co se týká barvy klobouku a díky tomu bylo popsáno několik vnitrodruhových taxonů. Mezi výrazné formy patří například Suillellus luridus f. primulicolor s "prvosenkově" žlutými plodnicemi (třeň, rourky i klobouk), kteroužto barevnou formu pěkně popisují Šutara et al. (2009).

Barevná proměnlivost může vést také k záměně s některými dalšími hřiby, například za vzácnější taxon Suillellus queletii, běžný Boletus luridiformis (syn. Sutorius luridiformis) nebo Suillellus mendax popsaný jako Boletus mendax teprve v roce 2014. Suillellus luridus roste v listnatých lesích, ale rovněž v parcích či pod solitérními stromy v městské zástavbě, přičemž mykorhizní symbiózu vytváří s více druhy listnáčů. Dle mých nálezů převážně z jižní Moravy jsou to nejčastěji lípy, ale i duby, buky, vzácněji i jiné druhy dřevin.

Suillellus luridus

Suillellus luridus, 25.05.2018, CHKO Bílé Karpaty. Louka přiléhající k listnatému porostu, poblíž Tilia sp..

Suillellus luridus

Suillellus luridus, 25.05.2018, CHKO Bílé Karpaty. Lokalita jako výše. Výrazné modrání dužniny na řezu a povrchu třeně na otlačených místech. Modrání je viditelné prakticky okamžitě, snímek pořízen cca 10 sekund po rozříznutí plodnice.

Suillellus luridus

Suillellus luridus, 25.05.2018, CHKO Bílé Karpaty. Lokalita jako výše. Detail síťky na třeni.

Suillellus luridus

Suillellus luridus, 03.08.2014, CHKO Bílé Karpaty. V trávě na louce se solitérními stromy a skupinkami stromů. Sub Tilia sp., Quercus robur.

Suillellus luridus

Suillellus luridus, 21.06.2012, Dolnomoravský úval. Sídliště s rozptýlenou zelení, travnatá plocha; sub Tilia sp., Betula pendula.


Literatura

  • Šutara, J., Mikšík, M., Janda, V. (2009). Hřibovité houby. Academia, Praha. 294 p.

Druhy ze stejné čeledi (Boletaceae)

Poslední změna: 25.05.18
© Mykologie | Roman Maňák