Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email:
roman.manak
(zavináč)
gmail.com
Jeden z našich nejhojnějších druhů čepičatek rodu Galerina vyskytující se na podzim až počátkem zimy. Roste v meších (nejčastěji v kostrbatci zeleném Rhytidiadelphus squarrosus) na světlých místech v lesích, jejich okrajích, mechatých loukách, u lesních cest apod. Dle mých nálezů se na pískách Dolnomoravskho úvalu vyskytuje místy až masově, někdy poblíž nebo i spolu s další hojnou čepičatkou Galerina atkinsoniana.
Druh je makroskopicky charakteristický poměrně velkými vytáhlými plodnicemi, lepkavým živě zbarveným kloboukem a třeněm s bělavými zbytky vela. Zbytky vela také dlouho lemují okraj klobouku. I přes poměrně výrazný vzhled je pro spolehlivé určení nutné mikroskopování kvůli možné záměně s celou řadou dalších čepičatek.
Galerina pumila, 17.11.2017, Dolnomoravský úval. Okraj lesní cesty u borové monokultury. Vzhled plodnic je částečně poznamenán slabším nočním mrazíkem a zejména robustní plodnice vpravo (detail na snímku níže) vypadá dost netypicky. Mikroznaky byly mrazem poznamenány jen lehce a pomohly potvrdit identitu obou hub.
Galerina pumila, 17.11.2017, Dolnomoravský úval. Detail robustní plodnice ze snímku výše.
Galerina pumila, 20.10.2017, Táborská pahorkatina. Okraj rašelinného boru.
Galerina pumila, 17.11.2016, Dolnomoravský úval. Světlina ve smíšeném lese s převahou borovice.
Galerina pumila, 30.10.2016, Dolnomoravský úval. Otevřená kyselá písčina.
Galerina pumila, 30.10.2016, Dolnomoravský úval. Stejné místo jako výše; srovnání různě starých plodnic.
Galerina pumila, 25.10.2015, Dolnomoravský úval. Otevřená kyselá písčina.
Galerina pumila, 03.11.2013, Dolnomoravský úval. Borová monokultura na písku.