Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Auriscalpium vulgare Gray

lžičkovec šiškovitý

zařazení: Auriscalpiaceae - Russulales - Incertae sedis - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Auriscalpium auriscalpium (L.) Kuntze, Auriscalpium fechtneri (Velen.) Nikol., Hydnum atrotomentosum Schwalb, Hydnum auriscalpium L., Leptodon auriscalpium (L.) Quél., Pleurodon auriscalpium (L.) P. Karst., Pleurodon fechtneri (Velen.) Cejp, Scutiger auriscalpium (L.) Paulet

Hojná houba s plastnatě štětinatým až 2 cm velkým kloboukem a štětinatým excentrickým až postranním třeněm. Hymenofor je tvořen 2-3 mm dlouhými špinavě krémovými později až hnědými či fialově hnědými ostny. Vyrůstá po celý rok buď samostatně nebo v malých skupinkách na šiškách borovic, velmi vzácně i jiných jehličnanů. Často lze nalézt dvě až tři plodnice srostlé dohromady.

Auriscalpium vulgare

Auriscalpium vulgare, 16.02.2019, Dolnomoravský úval. Světlé místo v akáto-borovém porostu. Šiška Pinus sylvestris. Z plodnic vlevo je pouze torzo, plodnice vpravo je už postarší s kloboukem od okraje již částečně olysalým.

Auriscalpium vulgare

Auriscalpium vulgare, 16.02.2019, Dolnomoravský úval. Lokalita jako výše. Detail štětinatě-plstnatého klobouku.

Auriscalpium vulgare

Auriscalpium vulgare, 16.02.2019, Dolnomoravský úval. Zvětšený detail zubů plodnice ze snímku výše.

Auriscalpium vulgare

Auriscalpium vulgare, 16.02.2019, Dolnomoravský úval. Detail části třeně.

Auriscalpium vulgare

Auriscalpium vulgare, 16.02.2019, Dolnomoravský úval. Štětiny z povrchu klobouku jsou úzce kuželovité, tuhé, složené z paralelně orientovaných septovaných hyf. Stejně utvářené jsou i štětiny na povrchu třeně. Zvětšení 400×, kongočerveň, délka úsečky 50 µm. Vpravo nahoře drobné bradavčité výtrusy (výtrusy jsou amyloidní a cyanofilní). Zvětšení 1000× (imerze), bavlníková modř, délka úsečky 10 µm.

Auriscalpium vulgare

Auriscalpium vulgare, 16.04.2016, Dolnomoravský úval. Mladé plodnice v borové monokultuře. Šiška Pinus sylvestris.

Poslední změna: 18.02.19
© Mykologie | Roman Maňák