Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email:
roman.manak
(zavináč)
gmail.com
Středně velká velmi hojná helmovka, která je nápadná svojí žlutou až žlutobílou barvou, přičemž žlutá barva je nejvýraznější u středu klobouku a směrem k okraji přechází ve světle žlutou až bílou. Třeň je bílý až bělavý, v horní části poprášený, níže pak hladký. Roste na loukách a v trávnících a to jak na zásaditých, tak kyselejších půdách.
Vzácněji se lze setkat s růžovou formou. Tato byla dříve označována jako Mycena floridula. Mikroskopicky se však neliší od Atheniella flavoalba a genetická analýza (Aronsen et Larsson 2016) ukázala zajímavý fakt. Samotná Atheniella flavoalba vytváří dvě dobře podpořené větve, přičemž vzorky M. floridula ss. auct. leží pouze na jedné, lépe podpořené větvi.
M. floridula ss. auct. může být zaměněna za dosti podobnou Atheniella adonis (Mycena adonis), která se liší výraznější barvou a mikroskopicky zejména výtrusy s menším délkošířkovým parametrem, ale také bisporickými bazidiemi (i když se mohou vyskytnout i tetrasporické bazidie).
Atheniella flavoalba, 17.11.2019, CHKO Bílé Karpaty. Horská smilková louka. Ačkoliv v Bílých Karpatech znám typicky zbarvenou formu hojně z mnoha lokalit, nikdy jsem nenašel růžově zbarvenou formu. Na této louce však byla růžová forma zastoupena docela hojně, zatímco žlutá forma jen vzácně.
Atheniella flavoalba, 17.11.2019, CHKO Bílé Karpaty. Lokalita jako výše.
Atheniella flavoalba, 17.11.2019, CHKO Bílé Karpaty. Lokalita jako výše.
Atheniella flavoalba, 19.06.2017, CHKO Bílé Karpaty. Podhorská loučka.
Atheniella flavoalba, 19.06.2017, CHKO Bílé Karpaty. Podhorská loučka.