Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Tulostoma pulchellum Sacc. 1890

palečka Hollósova

zařazení: Agaricaceae - Agaricales - Agaricomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota

Tato palečka patří mezi velmi vzácné druhy naší mykoflóry a je známá pouze z několika málo lokalit. Má docela charakteristický vzhled se silně membránovitým exoperidiem a čistě bílým endoperidiem. V mládí však může být i okrově bílé. Ústí je hladké až mírně fimbriátní a zejména mladších plodnic bývá oddělené tmavším zrnitým dvůrkem. Ekologií se příliš neliší od ostatních druhů rodu a vyskytuje se na exponovaných, suchých a teplých habitatech. I přes svoji vzácnost v Evropě se zdá, že má kosmopolitní rozšíření (Jeppson 2017).

Tulostoma pulchellum

Tulostoma pulchellum, 29.10.2021, Dolnomoravský úval. Otevřená písčina s velmi malým zapojením vegtace. I když se v těchto místech pokoušelo najít tuto palečku (či jinou) poměrně velké množství mykologů, bylo hledání bezúspěšné. Až v letošním roce byl tento vzácný druh nalezen nejdřív dvěma mykology a o cca dva měsíce později i mnou na jiné lokalitě.

Tulostoma pulchellum

Tulostoma pulchellum, 29.10.2021, Dolnomoravský úval. Lokalita jako výše.

Tulostoma pulchellum

Tulostoma pulchellum, 29.10.2021, Dolnomoravský úval. Lokalita jako výše. Detail dospělé plodnice.


Literatura

  • Jeppson, M. et al. (2017): Unexpected high species diversity among European stalked puffballs – a contribution to the phylogeny and taxonomy of the genus Tulostoma (Agaricales). MycoKeys 21: 33 - 87

Druhy ze stejného rodu


Druhy ze stejné čeledi (Agaricaceae)

Poslední změna: 03.11.21
© Mykologie | Roman Maňák