Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Tuber puberulum Berk. & Broome

lanýž sametový


zařazení: Tuberaceae - Pezizales - Pezizomycetidae - Pezizomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota

Podzemní houba žijící v mykorhize s listnáči (např. Quercus sp., Fagus sp.) a méně často i jehličnany (např. Pinus sylvestris). Vytváří globózní, později až nepravidelně hlízovité plodnice, které jsou zprvu téměř bílé, později skvrnatě šedožluté nebo šedorůžové. Zejména v mládí je pak povrch jemně sametový. Vřecka, podobně jako u dalších zástupců rodu, obsahují různý počet výtrusů, v tomto případě 1 až 4, přičemž ve vřeccích s menším počtem výtrusů bývají výtrusy obvykle větší. Zralé výtrusy jsou zlatožluté až červenožluté a mají výraznou retikulátní ornamentiku.

Tuber puberulum

Tuber puberulum, 11.11.2018, CHKO Bílé Karpaty. Mladé až velmi plodnice z nichž největší má v průměru 13 mm. Listnatý les; sub Carpinus betulus, Tilia sp.; poblíž ještě Quercus robur.

Tuber puberulum

Tuber puberulum, 11.11.2018, CHKO Bílé Karpaty. Řez největší plodnicí z horního snímku. Drobná tmavá zrníčka jsou zralé výtrusy.

Tuber puberulum

Tuber puberulum, 11.11.2018, CHKO Bílé Karpaty. Hymenium s různě starými vřecky a výtrusy. Zvětšení 100×, Melzerovo činidlo, délka úsečky 100 µm.

Tuber puberulum

Tuber puberulum, 11.11.2018, CHKO Bílé Karpaty. Výtrusy s výraznou retikulátní ornamentikou. Zvětšení 400×, voda, délka úsečky 20 µm.

Druhy ze stejné čeledi (Tuberaceae)

Poslední změna: 31.01.19
© Mykologie | Roman Maňák