Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Stictis stellata Wallr.

puklinec

zařazení: Stictidaceae - Ostropales - Ostropomycetidae - Lecanoromycetes - Pezizomycotina - Ascomycota

Hojný drobný askomycet rostoucí saprotrofně na mrtvých stoncích bylin, vzácněji na mrtvém dřevě. Vytváří do 1 mm velká apotecia, která jsou zpočátku zcela ponořena do tkáně hostitele. Později se vytváří bělavý jakoby pomoučený okraj v úrovni nebo spíše nad úrovní pokožky hostitele. Pro odlišení od dalších druhů rodu Stictis je nutná mikroskopie a to zejména výtrusů, které jsou více či méně filiformní a septované, a perifyzoidů. Důležité jsou též chemické reakce s jodem, případně stavba stěny apotecia.

Velmi podobným a rovněž hojným druhem je Stictis radiata, který se odlišuje zejména užšími a větvenými peryfizoidy a preferencí spíše pro dřevní substráty. Ostatní mikroskopické znaky nejsou podle Sherwoodové (1977) i jiných prací dostatečně spolehlivé. Taxonomický koncept obou druhů bude zřejmě vyžadovat revizi.

Stictis stellata

Stictis stellata, 14.02.2019, Kyjovská pahorkatina. Jižní travnatý svah, hustý porost Solidago gigantea, mrtvý stonek S. gigantea. Průměrná velikost apotécií (včetně okraje) ve vzorku byla 400 µm, největší apotecia měřila 600 µm.

Stictis stellata

Stictis stellata, 14.02.2019, Kyjovská pahorkatina. Detail dvou apotécií ze snímku výše.

Stictis stellata

Stictis stellata, 14.02.2019, Kyjovská pahorkatina. Krystaly z okraje apotecia. Zvětšení 1000× (imerze), kongočerveň, délka úsečky 10 µm.


Literatura

  • Konoreva, L., Chesnokov, S.V., Davydov, E. (2016). Stictis and Schizoxylon (Stictidaceae, Ostropales) in Russia. Herzogia 29: 706-711.
  • Sherwood, M.A. (1977): The Ostropalean Fungi 1. Mycotaxon 5(1): 1-277.
  • Wedin, M., Döring, H., Gilenstam, G. (2006): Stictis s. lat. (Ostropales, Ascomycota) in northern Scandinavia, with a key and notes on morphological variation in relation to lifestyle. Mycological Research 110: 773-789.
Poslední změna: 15.02.19
© Mykologie | Roman Maňák