Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Russula candida (Tul. & C. Tul.) J.M. Vidal

lanýžovka holubinkovitá

zařazení: Russulaceae - Russulales - Incertae sedis - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Hydnangium candidum Tul. & C. Tul., Macowanites candidus (Tul. & C. Tul.) J.M. Vidal, Octaviania candida (Tul. & C. Tul.) Lloyd, Sclerogaster candidus (Tul. & C. Tul.) Zeller & C.W. Dodge

Vzácný druh rostoucí těsně pod povrchem půdy ve světlých a teplých listnatých lesích – roste zejména pod habry, lipami, buky. V literatuře je uváděn i růst pod jehličnatými stromy. Druh byl popsán jako podzemní houba Hydnangium candidum bratry Tulasneovými a nezávisle byl později popsán mimo jiné i českým mykologem Josefem Velenovským jako Octaviania moravica. V roce 2004 byl Vidalem holotyp druhu a další nálezy nezávisle popsané jako samostatné druhy ztotožněny jako jeden druh a houba dostala pojmenování Macowanites candidus. Zejména mikroznaky ukazovaly minimálně na příbuznost s rodem Russula, což následně potvrdila i fylogenetická analýza (viz Vidal et al. (2019)) a druh je nyní řazen do rodu holubinka (Russula). Nápadná podobnost s druhy tohoto rodu vynikne již při pohledu do mikroskopu, kdy výtrusy, cystidy a další mikroznaky jsou očividně "holubinkovitého charakteru". Geneticky je blízká naší roztroušeně se vyskytující holubince skvrnité (Russula maculata).

Russula candida

Russula candida, 17.09.2023, Bílé Karpaty. Okraj teplé dubohabřiny. Plodnice pod listím s vrchním okrajem těsně nad zemským povrchem; sub Quercus robur a Tilia sp. Na řezu je uvnitř plodnice patrný zakrnělý třeň.

Russula candida

Russula candida, 17.09.2023, Bílé Karpaty. Detail plodnice ze snímku výše.

Russula candida

Russula candida, 17.09.2023, Bílé Karpaty. Výtrusy z nálezu výše. Zvětšení 1000×, Melzerovo činidlo.

Russula candida

Russula candida, 20.8.2023, Bílé Karpaty. Plodnice pod povrchem s horní částí těsně nad zemí; listnatý remízek bez podrostu. Sub Tilia sp. a Acer campestre.

Russula candida

Russula candida, 20.8.2023, Bílé Karpaty. Detail plodnice nálezu výše.


Literatura

  • Vidal et al. (2019): A phylogenetic and taxonomic revision of sequestrate Russulaceae in Mediterranean and temperate Europe. Persoonia 42. 127-185.

Druhy ze stejného rodu


Druhy ze stejné čeledi (Russulaceae)

Poslední změna: 19.09.23
© Mykologie | Roman Maňák