Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Psathyrella spadiceogrisea (Schaeff.) Maire

křehutka hnědošedá

zařazení: Psathyrellaceae - Agaricales - Agaricomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Agaricus spadiceogriseus Schaeff., Psathyra spadiceogrisea (Schaeff.) P. Kumm., Drosophila spadiceogrisea (Schaeff.) Quél., Psathyrella exalbicans (Romagn.) M.M. Moser

Hojnější druh křehutky objevující se často již poměrně brzy v sezoně. Roste jednotlivě, vzácněji v malých skupinách, obvykle na bohatějších půdách v listnatých lesích, často podél cest. Jde o poměrně proměnlivý druh, u nějž někteří autoři rozeznávají řadu forem, např. van Waveren (1985) uvádí ve své monografii 5 forem. Jednou z nejčastěji zmiňovaných forem je Psathyrella spadiceogrisea f. vernalis, která roste velmi brzy (březen až květen). Jelikož existuje několik podobných druhů, je pro bezpečné určení nutné mikroskopování.

Psathyrella spadiceogrisea

Psathyrella spadiceogrisea, 28.04.2019, Ždánický les. Lemové společenstvo kolem téměř vyschlého lesního potůčku. Sub Salix sp., Tilia sp. (pozn.: datum snímku vypadá podezřele stejně jako u nálezu z 28.04.2012 avšak jde o pouhou shodu náhod)

Psathyrella spadiceogrisea

Psathyrella spadiceogrisea, 28.04.2019, Ždánický les. Lokalita jako výše.

Psathyrella spadiceogrisea

Psathyrella spadiceogrisea, 28.04.2012, Dolnomoravský úval. Vlhčí listnatý les na písku. Sub Alnus glutinosa, Betula pendula, Salix sp.


Literatura

  • van Waveren, K.E. (1985): The Dutch, French and British species of Psathyrella. Persoonia. Suppl. 2: 1-300

Druhy ze stejného rodu


Druhy ze stejné čeledi (Psathyrellaceae)

Poslední změna: 03.05.19
© Mykologie | Roman Maňák