Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Proliferodiscus tricolor (Sowerby) Baral

"brvenka trojbarvá"

zařazení: Hyaloscyphaceae - Helotiales - Leotiomycetidae - Leotiomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Peziza tricolor Sowerby, Dasyscyphus tricolor (Sowerby) Gray, Erinella tricolor (Sowerby) Quél., Lachnella tricolor (Sowerby) W. Phillips, Lachnellula tricolor (Sowerby) Dennis

Drobnější askomycet o jehož výskytu v České republice nejsou v době psaní tohoto textu známé žádné nálezy. Dlouhou dobu byl řazený do rodu Dasyscyphus nebo Lachnellula kam patří i některé všeobecně známé druhy (např. Lachnellula ocidentalis) s živě oranžovým hymeniem. Až roku 2009 pro něj Hans-Otto Baral navrhnul novou kombinaci do rodu Proliferodiscus (Hofton et al. 2009). V článku jsou shrnuty i všechny známé evropské nálezy, kterých autoři uvádějí 31 z devíti zemí (včetně tří zemích sousedících s Českou republikou - Rakouskem, Německem a Polskem) a zmíněn je i jeden severoamerický nález z Kansasu.

P. tricolor vytváří až 3 mm velká apotécia s hustě nahloučenými aglutinovanými chlupy na okraji a víceméně růžovohnědým až špinavě růžovým hymeniem. Druh má docela specifickou ekologii, kdy se specializuje na růst na kůře starších až starých dubů ve výšce nad 1 metr v klimaticky teplejších oblastech.

Proliferodiscus tricolor

Proliferodiscus tricolor, 16.12.2023, CHKO Bílé Karpaty. Lokalita jako u nálezu níže z 16.04.2023. Druh na lokalitě nalezen na tří starých dubech (100+ let) v bývalém pastevním lese na kůře hojně porostlé mechy a lišejníky. Všechny tři nálezy ve výšce cca 1,5 metru.

Proliferodiscus tricolor

Proliferodiscus tricolor, 16.04.2023, CHKO Bílé Karpaty. Kůra starého dubu v bývalém pastevním lese.

Proliferodiscus tricolor

Proliferodiscus tricolor, 16.04.2023, CHKO Bílé Karpaty. Kůra starého dubu v bývalém pastevním lese.


Literatura

  • Hofton T.H., Baral H.-O., Homble K. (2009): The ascomycete Proliferodiscus tricolor (Sowerby: Fr.) Baral comb. nov., recollected in Scandinavia after 60 years. Agarica 28: 33-42.

Druhy ze stejné čeledi (Hyaloscyphaceae)

Poslední změna: 20.12.23
© Mykologie | Roman Maňák