Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Orbilia aurantiorubra Boud.

kruhovka oranžovočervená

zařazení: Orbiliaceae - Orbiliales - Orbiliomycetidae - Orbiliomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota

Drobný diskomycet náležející do velmi rozsáhlého rodu. Kirk et al. (2013) sice uvádějí "pouhých" 58 druhů v rámci rodu, ale novější studie a výzkumy počet druhů zmnohonásobily. Quijada et Baral (2017) tak udávají přibližně 400 druhů.

Orbilia aurantiorubra vytváří apotecia o velikosti až 2 mm světle až jasně oranžovočervené barvy, zpočátku kruhová až eliptická, později silně zvlněná. Roste na větvích nebo kmenech listnatých stromů nebo keřů. Podobně jako další zástupci rodu jde o termofilní druh poměrně dobře snášející vysýchání. Quijada et al. (2014) například uvádějí, že plně vitální apotecia se dají nalézt i po měsíční desikaci a dokonce, že po 23 měsících se dají stále nalézt živé askospory nebo cely excipula.

Orbilia aurantiorubra

Orbilia aurantiorubra, 28.01.2017, Dolnomoravský úval. Větev na usychajícím keři Salix cf. caprea; okraj teplého vlhčího listnatého lesa na písku.

Orbilia aurantiorubra

Orbilia aurantiorubra, 28.01.2017, Dolnomoravský úval. Stejná lokalita jako výše.


Literatura

  • Kirk, P.M., Cannon, P.F. et al. (2013): Dictionary of fungi, 10th edition. CABI Europe - UK: 771 p.
  • Quijada, L., Baral, H.-O. (2017): Orbilia beltraniae, a new succulenticolous species from the Canary Islands. MycoKeys 25: 1 - 12.
  • Quijada, L., Baral, H.-O., Jaen-Molina, R., Weiss, M., Caujapé-Castells, J., Beltrán-Tejera, E. (2014): Phylogenetic and morphological circumscription of the Orbilia aurantiorubra group. Phytotaxa 175(1): 1 - 18.

Druhy ze stejného rodu

Druhy ze stejné čeledi (Orbiliaceae)

Poslední změna: 31.01.18
© Mykologie | Roman Maňák