Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Neottiella rutilans (Fr.) Dennis

zemnička

zařazení: Pyronemataceae - Pezizales - Pezizomycetidae - Pezizomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Aleuria rutilans (Fr.) Gillet, Humaria rutilans (Fr.) Sacc., Leucoloma rutilans (Fr.) Fuckel, Leucoscypha rutilans (Fr.) Dennis & Rifai, Peziza rutilans Fr., Scypharia rutilans (Fr.) Quél., Sepultaria rutilans (Fr.) Lambotte

Druh s oranžovovými apotecii velkými do 1,5 cm v průměru. Makroskopicky je velmi podobný druhu Neottiella vivida. Liší se hlavně výraznější stopkou, která je víceméně ponořená v substrátu, a mikroskopicky menšími výtrusy, které mají nekompletní síťku. Podobně jako Neottiella vivida roste na písčitých substrátech v porostech ploníků (Polytrichum spp.) nebo plonitky horské (Oligotrichum hercynicum) na otevřených plochách.

Neottiella rutilans

Neottiella rutilans, 14.04.2024, Dolnomoravský úval. 1 cm velká plodnice mezi Polytrichum sp. na písčitém podloží v asi desetiletém světlém porostu Quercus robur a Carpinus betulus. V blízkém okolí nalezeny další asi 2 desítky vesměs drobnějších plodnic.

Neottiella rutilans

Neottiella rutilans, 14.04.2024, Dolnomoravský úval. Plodnice ze snímku výše.

Neottiella rutilans

Neottiella rutilans, 14.04.2024, Dolnomoravský úval. Mikrosnímky výtrusů plodnice ze snímků výše. Bavlníková modř, zvětšení 1000×.


Druhy ze stejného rodu


Druhy ze stejné čeledi (Pyronemataceae)

Poslední změna: 17.04.24
© Mykologie | Roman Maňák