Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Lycoperdon utriforme Bull.

pýchavka dlabaná

zařazení: Agaricaceae - Agaricales - Agaricomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Calvatia caelata (Bull.) Morgan, Calvatia utriformis (Bull.) Jaap, Calvatia hungarica Hollós, Handkea utriformis (Bull.) Kreisel, Lycoperdon bovista Pers., Utraria utriformis (Bull.) Quél.

Roztroušeně až hojně se vyskytující pýchavka řazená často do rodu Calvatia (jako Calvatia utriformis (Bull.) Jaap nebo Calvatia caelata (Bull.) Morgan) nebo Handkea (jako Handkea utriformis (Bull.) Kreisel). Na základě molekulárních dat však byl potvrzen původ v rodu Lycoperdon (Jeppson 2018).

Jde o velkou pýchavku s téměř kulovitým až široce hruškovitým tvarem a s průměrem gleby výjimečně až 20 cm. Plodnice je podobně jako u jiných pýchavek zpočátku bělavá, později hnědá až šedohnědá a rozdělená pseudodiafragmou na fertilní glebu a sterilní komůrkatou subglebu. Roste na otevřených stanovištích, vzácněji i ve světlých lesích. Přednost dává neutrálním až kyselejším půdám a na dusík bohatým místům.

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 04.05.2024, Dolnomoravský úval. Otevřená písčina s ojedinělými borovicemi a duby.

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 04.05.2024, Dolnomoravský úval. Detail plodnice ze snímku výše.

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 22.04.2019, CHKO Bílé Karpaty. Bývalá pastvina poblíž ovocného sadu. V části kruhu nalezena asi desítka větších či menších čerstvých plodnic (plus několik loňských), z nichž některé byly výrazně rozpraskané a měly vesměs zasychající tmavnoucí šupinky na povrchu.

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 22.04.2019, CHKO Bílé Karpaty. Řez plodnicí s dobře odlišitelnou glebou a subglebou, která má poněkud tmavší barvu a na snímku jemný náznak komůrkaté struktury.

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 22.04.2019, CHKO Bílé Karpaty. Detail rozhraní mezi glebou a exoperidií.

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 16.09.2018, Dolnomoravský úval. Listnatý porost na písku (Populus cf. nigra, Robinia pseudoaccacia, výrazné zastoupení Sambucus nigra a nitrofilních rostlin).

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 16.09.2018, Dolnomoravský úval. Detail struktur exoperidia s prosvítajícím tmavším endoperidiem.

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 16.09.2018, Dolnomoravský úval. Detail komůrkaté subgleby. Zvětšení 20×, délka úsečky 1 mm.

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 16.09.2018, Dolnomoravský úval. Hymenium s bazidiemi s výraznými sterigmaty a tvořícími se výtrusy. Zvětšení 1000× (imerze), kongočerveň, délka úsečky 10 µm.

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 10.02.2014, CHKO Bílé Karpaty. Bělokarpatská louka. I přes obecně zásadité podloží Bílých Karpat je zde na loukách druh poměrně běžný.

Lycoperdon utriforme

Lycoperdon utriforme, 25.04.2011, Dolnomoravský úval. Otevřená travnatá písčitá plocha. Stará plodnice s vyprášenou glebou.


Literatura

  • Jeppson, M. (2018): Puffballs of northern and central Europe. Sveriges Mykologiska Förening. Mykologiska publikationer 8: 360 p.

Druhy ze stejného rodu


Druhy ze stejné čeledi (Agaricaceae)

Poslední změna: 06.05.24
© Mykologie | Roman Maňák