Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Lycoperdon marginatum Vittad.

pýchavka loupavá

zařazení: Agaricaceae - Agaricales - Agaricomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota

Jde o saprotrofní houbu, jejíž výskyt je charakteristický pro suchá stepní stanoviště, písčité borové lesy a jejich okraje. Často se vyskytuje v porostech kostřav (Festuca sp.). Patří mezi vzácné houby, která je v Červeném seznamu řazena do kategorie EN, viz. Beran 2006.

Dorůstá velikosti do 5 cm, výjimečně je lze najít i o něco větší plodnice. Vnější, v mládí bílá později nahnědlá nebo nažloutlá okrovka je charakteristická hranatě ostnitými bradavkami, které samovolně odpadávají a to většinou v plátcích nebo i samostatně, takže většinou je pod plodnicí viditelný "poprašek" bradavek nebo několik plátků s bradavkami. Díky tomuto rysu, který není typický pro další zástupce rodu Lycoperdon je poměrně dobře poznatelná.

Lycoperdon marginatum

Lycoperdon marginatum, 23.11.2019, Dyjsko-Moravský úval. Otevřené písčité stanoviště. Velmi mladá plodnice o průměru kolem 1 cm.

Lycoperdon marginatum

Lycoperdon marginatum, 23.11.2019, Dyjsko-Moravský úval. Otevřené písčité stanoviště. Částečně oloupaná starší plodnice.

Lycoperdon marginatum

Lycoperdon marginatum, 23.11.2019, Dyjsko-Moravský úval. Otevřené písčité stanoviště. Typické odlupování vnější okrovky.

Lycoperdon marginatum

Lycoperdon marginatum, 31.08.2014, Dyjsko-Moravský úval. Na písku na otevřeném stanovišti.


Literatura

  • Beran, M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha, 24: 1-282.

Druhy ze stejného rodu


Druhy ze stejné čeledi (Agaricaceae)

Poslední změna: 16.03.22
© Mykologie | Roman Maňák