Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Lopadostoma fagi Jaklitsch, J. Fourn. & Voglmayr

širokoterčka buková

zařazení: Xylariaceae - Xylariales - Xylariomycetidae - Sordariomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota

Hojný pyrenomycet rostoucí saprofyticky na čerstvě padlých větvích Fagus sylvatica s kůrou, obvykle na větvích menšího rozměru. Vytváří samostaně rostoucí nebo nahloučené drobné tmavé puchýřky o průměru do 2 mm, které nadzvedají kůru a které mají uprostřed matně černý stromatický disk. V jednom stromatu se nachází 4 - 8 peritecií o průměru do 0,5 mm. Tmavě hnědé hladké výtrusy mají rovnou klíční štěrbinu táhnoucí se přes celý obvod výtrusu.

Na buku roste velmi podobný druh Lopadostoma turgidum, který je však dle mých nálezů podstatně vzácnější, alespoň v místech, kde se nejvíce pohybuji (jižní Morava). Od L. fagi se liší zejména poněkud většími výtrusy s rovnou klíční štěrbinou pouze na jedné straně straně výtrusu a průměrně menším ektostromatickým diskem.

Jako nový druh byla L. fagi popsána v roce 2014 (Jaklitsch 2014). Český název houby v době psaní tohoto textu patrně ještě neexistuje, ale název širokoterčka buková se mi jeví jako velmi vhodný vzhledem k ekologii růstu a rovněž vzhledem k překladu latinského druhového jména. L. turgidum má české jméno širokoterčka nadmutá (z latinského turgidus = naduřelý, naběhlý, vzdmutý; viz. např. Antonín 2006). Záměna by mohla nastat při užití slovenského názvu, kde se L. turgidum označuje jako širokoůstka buková.

Lopadostoma fagi

Lopadostoma fagi, 21.05.2017, Ždánický les. Dubobučina s přimíšeným habrem; silnější padlá větev Fagus sylvatica.

Lopadostoma fagi

Lopadostoma fagi, 16.04.2017, CHKO Bílé Karpaty. Smíšený les, padlá větev Fagus sylvatica.

Lopadostoma fagi

Lopadostoma fagi, 16.04.2017, CHKO Bílé Karpaty. Řez několika stromaty v různé hloubce. Stejná lokalita jako u snímku výše.

Lopadostoma fagi

Lopadostoma fagi, 16.04.2017, CHKO Bílé Karpaty. Řez větví cca 1,5 cm v průměru kolem dokola obrostenou L. fagi s dobře viditelnými ventrikálními zónami. Stejná lokalita jako u snímku výše.


Literatura

  • Antonín, V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha: 472 p.
  • Jaklitsch, W.M., Fournier, J., Rogers, J.D., Voglmayr, H. (2014): Phylogenetic and taxonomic revision of Lopadostoma. Persoonia 32: 52-82

Druhy ze stejné čeledi (Xylariaceae)

Poslední změna: 21.05.17
© Mykologie | Roman Maňák