Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Hysterium angustatum Alb. & Schwein.

skulinatec rýhovaný

zařazení: Hysteriaceae - Hysteriales - Incertae sedis - Dothideomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Hysterium pulicare var. angustatum Fr.

Hojná přehlížená houba vytvářející drobné plodničky na nejrůznějších dřevních substrátech - na kůře i odkorněném dřevě, živém i mrtvém. Obvykle roste ve skupinkách, které mnohdy čítají i tisíce členů. Díky tomu je i přes svou velikost (délka hysterotécií nepřesahuje 1,5 mm) relativně nápadným druhem. V české literatuře jsou o tomto druhu však pouze ojedinělé zmínky.

Čeleď Hysteriaceae zahrnuje větší množství dosti si sobě podobných druhů, které se jen výjimečně dají rozlišit makroskopicky. Při určování je tak nutné spoléhat na mikroskopické znaky (obzvláště tvar a přehrádkování výtrusů), občas však při určování mohou napomoci i makroskopické znaky a částečně i ekologie, i když obojí se v rámci jednotlivých druhů čeledi mnohdy značně překrývá. Podle mých nálezů je tento H. angustatum jeden z nejhojnějších z čeledi Hysteriaceae. Hojnější (minimálně na jižní Moravě) je pouze Hysterium pulicare, přibližně stejně hojný je pak druh Hysterographium fraxini.

Hysterium pulicare je nejen mikroskopicky, ale i makroskopicky dvojník H. angustatum, a liší se obvykle poněkud většími výtrusy (i když ve výjimečných případech se velikosti výtrusů překrývají), ale hlavně barvou buněk ve výtrusech. Oba dva druhy mají podlouhle oválné výtrusy obvykle se třemi přehrádkami. V případě druhu Hysterium angustatum jsou všechny buňky výtrusů hyalinní, v případě Hysterium pulicare jsou dvě prostřední buňky poněkud tmavší než dvě zbývající.

Hysterium angustatum

Hysterium angustatum, 2.4.2016, Český kras. Vnitřní strana puklého kmínku šípku (Rosa sp.)

Hysterium angustatum

Hysterium angustatum, 2.4.2016, Český kras. Vnitřní strana puklého kmínku šípku (Rosa sp.)


Druhy ze stejného rodu

Druhy ze stejné čeledi (Hysteriaceae)

Poslední změna: 30.09.16
© Mykologie | Roman Maňák