Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email:
roman.manak
(zavináč)
gmail.com
Jde o poměrně vzácnou houbu, která roste v letních a podzimních měsících na vlhkých stanovištích (rašeliniště, mokřady apod.). Má hygrofánní klobouk v odstínech hnědé (často až zářivě hnědookrový) o velikosti do 4 cm, který je na okraji někdy rýhovaný. Připojené lupeny, často s krátkým zoubkem, jsou okrové, později až olivověhnědé, v dospělosti až nafialovělé. V češtině se s ní můžeme setkat i pod názvem třepenitka dvoubarvá.
Hypholoma subericaeum, 21.09.2018, Dolnomoravský úval. Rozsáhlé olšiny a smíšené podmáčené porosty s olší, nyní téměř vyschlé. Hlinitopísčité podloží. Na lokalitě nalezeny stovky plodnic.
Hypholoma subericaeum, 21.09.2018, Dolnomoravský úval. Lokalita jako výše.
Hypholoma subericaeum, 21.09.2018, Dolnomoravský úval. Lokalita jako výše.
Hypholoma subericaeum, 24.11.2013, Dolnomoravský úval. Nález na podmáčeném místě na písku; na holé zemi mezi ostrůvky ostřic (Carex sp.) pod Alnus glutinosa a Betula pendula. Na této lokalitě jsem se je snažil najít i v letech 2014 a 2015, ale neúspěšně. Lokalita však od doby prvního nálezu silně zarůstá ostružiníky (Rubus sp.) a invazní třtinou (Calamagrostis epigeios) a není snadné zde houby nalézt. Také vzhledem k nečetným návštěvám lokality v tuto dobu je možné, že houby mohly fruktifikovat v jinou dobu.