Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Hydropisphaera peziza (Tode) Dumort.

rážovka kustřebkovitá

zařazení: Bionectriaceae - Hypocreales - Hypocreomycetidae - Sordariomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Nectria peziza (Tode) Fr., Sphaeria peziza Tode, Dialonectria peziza (Tode) Cook, Cucurbitaria peziza (Tode) Kuntze, Neuronectria peziza (Tode) Munk, Sphaeria aurea Grev., Nectria aurea Cooke

Poměrně hojná avšak přehlížená drobná vřeckovýtrusá houba rostoucí saprofyticky na dřevě nejrůznějších listnáčů, občas i starých chorošovitých hub (např. Polyporus squamosus). Náležela do poměrně rozsáhlého rodu Nectria (a mnohými autory je sem stále řazena), z nějž bylo postupně vyčleněno několik dalších rodů. Často jde o hůře určitelné houby. Hydropisphaera peziza patří rovněž mezi druhy, kde je potřeba identitu ověřit mikroskopicky. Má totiž tlustostěnné 1-septátní výtrusy, které nejsou v místě přepážky zúžené (nebo jen velmi mírně), ale hlavně jsou výrazné svojí longitudální ornamentikou. Ta je dobře viditelná při tisícinásobném zvětšení, ale dle vlastních zkušeností musím konstatovat, že při pozornějším prohlížení je viditelná i při menším zvětšení (400×). Proto je zvláštní, že tento nápadný rys není vůbec zmiňován v některých starších publikacích (např. Seaver 1909), ale i novějších klíčích (např. Hansen et Knudsen 2000).

Hydropisphaera peziza vytváří nestromatická povrchová víceméně kulovitá (někdy až mírně hruškovitá) peritecia o velikosti 0,25 - 0,50 mm, která mají světle až tmavě oranžovou barvu, někdy s lehkým narůžovělým odstínem. Stará peritecia vybledají do světle žlutooranžové až světle žluté barvy a často od shora od středu kolabují a vytvářejí téměř mističkovité útvary. Spektrum hostitelů je dosti široké. Z mých nálezů, ale i dle jiných zdrojů, se jako nejčastější hostitel jeví Fagus sylvatica. Vybírá si spíše více rozložené dřevo, ale lze ji nalézt i na dřevě poměrně čerstvém, často třeba na řezné ploše pařezů.

Hydropisphaera peziza

Hydropisphaera peziza, 01.10.2023, Dolnomoravský úval. Zbytky dřeva rozkládajícího se silného kmene Populus nigra v lese charakteru měkkého luhu. Srovnání čerstvého a usušeného vzorku.

Hydropisphaera peziza

Hydropisphaera peziza, 26.11.2017, Vizovická pahorkatina. Solitérní jabloň v polích. Padlá větev Malus domestica.

Hydropisphaera peziza

Hydropisphaera peziza, 26.11.2017, Vizovická pahorkatina. Stejná lokalita jako výše. Výtrusy s podélnou ornamentikou (ostřeno na ornamentiku). Zvětšení 1000× (imerze), voda, délka úsečky 10 µm.

Hydropisphaera peziza

Hydropisphaera peziza, 25.07.2017, Kyjovská pahorkatina. Starý zarůstající jabloňový sad. Padlá větev Malus domestica. Některá peritecia jsou již částečně zkolabovaná (obzvláště vpravo nahoře).

Hydropisphaera peziza

Hydropisphaera peziza, 25.07.2017, Kyjovská pahorkatina. Lokalita jako výše. Zvětšení 20×, délka úsečky 500 µm.

Hydropisphaera peziza

Hydropisphaera peziza, 04.11.2013, Dolnomoravský úval. Les charakteru lužního lesa. Padlá větev listnáče.

Hydropisphaera peziza

Hydropisphaera peziza, 26.05.2013, Dolnomoravský úval. Les charakteru lužního lesa. Tlející dřevo Populus cf. nigra.


Literatura

  • Hansen, L., Knudsen, H. [eds.] (2000): Nordic macromycetes, Volume 1: Ascomycetes. Nordsvamp: 309 p.
  • Seaver, F.J. (1909): Notes on North American Hypocreales II. Nectria peziza. Bulletin of the Torrey Botanical Club 36(4): 201 - 204.
Poslední změna: 02.10.23
© Mykologie | Roman Maňák