Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Helminthosphaeria clavariarum (Desm.) Fuckel

červovka kyjanková

zařazení: Helminthosphaeriaceae - Sordariales - Sordariomycetidae - Sordariomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Scolicotrichum clavariarum (Desm.) Sacc., Cladotrichum clavariarum (Desm.) Höhn., Spadicoides clavariarum (Desm.) S. Hughes, Diplococcium clavariarum (Desm.) Hol.-Jech.

Drobný hojný pyrenomycet vytvářející peritecia o velikosti maximálně kolem 200 µm. Peritecia jsou černá, ostiolátní a hustě pokrytá oranžovohnědými setami, které dosahují délky až cca 100 µm. Houba roste hojně paraziticky na živých plodnicích kyjankovitých hub rodu Clavulina. U nás je nejhojnějším druhem tohoto rodu Clavulina corraloides, která vytváří podnice bílé až krémové barvy a napadení houbou způsobuje jejich zbarvení do šedé až fialovošedé. Dle vlastních zkušeností se v místech s hojným výskytem Clavulina corraloides dá najít prakticky vždy.

Helminthosphaeria clavariarum

Helminthosphaeria clavariarum, 15.09.2019, CHKO Bílé Karpaty. Peritecia na plodnicích Clavulina corraloides v bučině. Délka úsečky 200 µm.

Helminthosphaeria clavariarum

Helminthosphaeria clavariarum, 15.09.2019, CHKO Bílé Karpaty. Lokalita jako výše. Délka úsečky 200 µm.

Helminthosphaeria clavariarum

Helminthosphaeria clavariarum, 15.09.2019, CHKO Bílé Karpaty. Elipsoidní až fusiformní výtrusy. Hyalinní výtrusy s velkou tukovou kapkou patří druhu Clavulina corraloides. Zvětšení 1000× (imerze), voda, délka úsečky 10 µm.

Poslední změna: 17.09.19
© Mykologie | Roman Maňák