Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Fomitiporia robusta (P. Karst.) Fiasson & Niemelä

ohňovec statný

zařazení: Hymenochaetaceae - Hymenochaetales - Incertae sedis - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Phellinus robustus (P. Karst.) Bourdot & Galzin, Fomes robustus P. Karst.

Tento druh bývá tradičně řazen do rodu Phellinus jako Phellinus robustus, ovšem již řadu let náleží do "nově" zavedeného rodu Fomitiporia a to na základě jak morfologických a mikroskopických tak genetických studií (viz. Fiasson (1984) a další zdroje). Z našich ohňovců sem patří například ještě Fomitiporia punctata, Fomitiporia pseudopunctata a Fomitiporia hartigii.

Jde o hojný ohňovec rostoucí paraziticky, často pak následně i saprotrofně, a to převážně na dubech, podstatně vzácněji i na jiných listnáčích. Vytváří velké víceleté plodnice, v mládí s jasně rezavohnědým rouškem. Záměna je možná za další kloboukaté zástupce z rodu Phellinus s.l.

Fomitiporia robusta

Fomitiporia robusta, 21.01.2017, Slovensko, Záhorská nížina. Starší plodnice na živém kmeni Robinia pseudoaccacia; smíšený les s převahou Pinus sylvestris. U nás jsem se s růstem tohoto druhu na akátu setkal pouze dvakrát avšak na této lokalitě v Záhorské nížině jsem během jediného dne nalezl asi dvě desítky případů, kdy tento ohňovec rostl na akátu a to včetně mladých stromů (cca 10 let starých).

Fomitiporia robusta

Fomitiporia robusta, 10.02.2014, CHKO Bílé Karpaty. Plodnice rostoucí na nádoru na kmeni Quercus robur na břehu potoka v listnatém lese.


Literatura

  • Fiasson, J.-L., Niemelä, T. (1984): The Hymenochaetales: a revision of the European poroid taxa. Karstenia 24(1): 14-28.

Druhy ze stejné čeledi (Hymenochaetaceae)

Poslední změna: 26.01.17
© Mykologie | Roman Maňák