Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Erysiphe euonymi DC.

padlí

zařazení: Erysiphaceae - Erysiphales - Leotiomycetidae - Leotiomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Microsphaera euonymi (DC.) Sacc., Trichocladia euonymi (DC.) Neger

Hojná houba parazitující na brslenu a to na obou našich druzích (Euonymus europaeus, E. verrucosus). Anamorfní stadium vytváří bělavý, šedavý až světle hnědý povlak na listech, ale i na pupenech. Teleomorfa se objevuje později ve formě drobných chasmothecií (do 0,2 mm velkých) s dichotomicky větvenými apendixy. Na našich brslenech může vzácněji parazitovat i další plurivorní druh padlí Phyllactinia guttata, který se liší zejména apendixy bez dichotomického větvení.

Erysiphe euonymi

Erysiphe euonymi, 12.05.2017, Dolnomoravský úval. Chasmotecia na horní i spodní straně listů Euonymus europaeus. Část keřů brslenu na lokalitě byla téměř dokonale odlistěna díky housenkám předivky brslenové (Yponomeuta cagnagella), zbylé brsleny byly ožrané jen částečně a na těchto pak bylo viditelné dosti silné napadení anamorfním stadiem, odhadem na 90% listů, z toho na cca 20% již byla viditelná i chasmotecia v různých stadiích vývoje. Na horních dvou snímcích jsou starší chasmotecia s dobře viditelnými apendixy, dole chasmotecia mladší. Zvětšení 20×, délka úsečky 500 µm, doostřeno.

Erysiphe euonymi

Erysiphe euonymi, 03.06.2017, Dolnomoravský úval. Anamorfa (na spodní části listu vpravo jsou i chasmothecia) na listech silně napadeného keře Euonymus europaeus; prosvětlený okraj borového lesa s přimíšenými listnáči.

Erysiphe euonymi

Erysiphe euonymi, 03.06.2017, Dolnomoravský úval. Stejná lokalita jako u snímku výše. Anamorfa a teleomorfa na listu.

Erysiphe euonymi

Erysiphe euonymi, 03.06.2017, Dolnomoravský úval. Stejná lokalita jako u snímku výše. Detail různě starých chasmothecií - nejmladší světle žlutá, nejstarší černá. Velikost chasmothecií do 0,15 mm.

Erysiphe euonymi

Erysiphe euonymi, 03.06.2017, Dolnomoravský úval. Stejná lokalita jako výše. Detail chasmothecií obklopených anamorfním stadiem. Délka úsečky 100 µm.

Erysiphe euonymi

Erysiphe euonymi, 03.06.2017, Dolnomoravský úval. Stejná lokalita jako výše. Mikrosnímek chasmothecií s dlouhými avšak dosud ne zcela vyvinutými apendixy. Zv. 100×, barveno kongočervení, délka úsečky 100 µm.

Erysiphe euonymi

Erysiphe euonymi, 03.06.2017, Dolnomoravský úval. Stejná lokalita jako výše. Chasmothecia s vyhřeznutými vřecky a uvolněnými výtrusy. Zv. 100×, barveno kongočervení, délka úsečky 100 µm.

Erysiphe euonymi

Erysiphe euonymi, 03.06.2017, Dolnomoravský úval. Stejná lokalita jako výše. Apendixy s dichotomicky větvenými zakončeními. Zv. 400×, délka úsečky 20 µm.


Druhy ze stejného rodu


Druhy ze stejné čeledi (Erysiphaceae)

Poslední změna: 12.05.18
© Mykologie | Roman Maňák