Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Donkia pulcherrima (Berk. & M.A. Curtis) Pilát

šindelovník nádherný

zařazení: Phanerochaetaceae - Polyporales - Incertae sedis - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Climacodon pulcherrimus (Berk. & M.A. Curtis) Nikol., Hydnum pulcherrimum Berk. & M.A. Curtis, Hooker's, Steccherinum pulcherrimum (Berk. & M.A. Curtis) Banker, Creolophus pulcherrimus (Berk. & M.A. Curtis) Banker, Dryodon pulcherrimus (Berk. & M.A. Curtis) Pilát

Velmi vzácný choroš teplých oblastí s ostnitým hymenoforem rostoucí na dřevě listnáčů, vzácně i jehličnanů. Uváděny jsou Quercus spp., Fagus sylvatica, Corylus avellana, Betula spp., z jehličnanů Abies sibirica. Druh vytváří víceméně polokruhové střechovité plodnice, které jsou nejdříve velmi světlé (bělavookrové), později okrové až světle hnědé. Hydnoidní hymenofor tvoří několik milimetrů dlouhé zuby. Díky těmto charakteristikám je choroš téměř nezaměnitelný.

Druh byl poprvé popsán v roce 1849 jako Hydnum pulcherrimum a poté několikrát přeřazen do jiného rodu. Český mykolog Albert Pilát jej zařadil do rodu Dryodon, o několik let později vytvořil nový rod Donkia, kam je druh řazen i v dnešní době. Houba se vyskytuje vzácně v Evropě, Asii, Africe a jižní Americe, v severní Americe je poněkud hojnější.

Donkia pulcherrima

Donkia pulcherrima, 30.09.2023, Ždánický les. Dubobučina, větší padlý kmen Fagus sylvatica. Část plodnic vyrůstala na boční straně kmene ze souvislého pokryvu starých plodnic Trichaptum biforme. I přes to, že jsou v České republice jen jednotky nálezů, povedl se další nález tohoto druhu přesně o týden dříve (24.09.2023) na okraji Ždánického lesa asi 4 km od tohoto nálezu. Druh byl sebrán rovněž na kmeni Fagus sylvatica (autor není nálezcem tohoto sběru).

Donkia pulcherrima

Donkia pulcherrima, 30.09.2023, Ždánický les. Detailní pohled na plodnici z nálezu výše.

Donkia pulcherrima

Donkia pulcherrima, 30.09.2023, Ždánický les. Starší plodnice; nález jako výše.

Donkia pulcherrima

Donkia pulcherrima, 30.09.2023, Ždánický les. Detail starší plodnice; nález jako výše.


Druhy ze stejné čeledi (Phanerochaetaceae)

Poslední změna: 30.09.23
© Mykologie | Roman Maňák