Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email:
roman.manak
(zavináč)
gmail.com
Resupinátní choroš obvykle poduškovitého tvaru, v dospělosti s černající horní částí a poměrně velkými angulárními póry (1-2/milimetr), které jsou na skloněných substrátech obvykle protaženější a nepravidelnější. U nás je zařazen jako téměř ohrožený (NT) do Červeného seznamu (Beran 2006), na jihovýchodní Moravě (obzvláště v Bílých Karpatech) je dle mých nálezů roztroušeně se vyskytující a to zejména v křovinách na okrajích lesů, remízkách nebo ve skupinkách křovin na loukách (nejčastěji na Crataegus sp.). Roste saprofyticky na dřevě listnáčů. Kotlaba (1984) udává z 33 nálezů v Československu nejvíce na dubech a to plných 70%. Naproti tomu Ryvarden (2014) uvádí jako nejčastější hostitele Alnus a Corylus.
Dichomitus campestris, 20.05.2018, CHKO Bílé Karpaty. Okraj prosvětleného listnatého lesa s hustým náletem křovin. Suchá větev Crataegus sp. se starými i zcela mladými plodnicemi. Na lokalitě roste druh na několika místech, vždy však na stejném substrátu. Při focení na padlé větvi jsem omylem větev obrátil opačně a hnědnoucí (později černající) strana plodnice je umístěna dolů místo nahoru.
Dichomitus campestris, 20.05.2018, CHKO Bílé Karpaty. Detailní záběr plodnice ze snímku výše.
Dichomitus campestris, 08.10.2017, CHKO Bílé Karpaty. Skupinka křovin na louce, suchý silnejší kmínek Rosa sp.
Dichomitus campestris, 08.10.2017, CHKO Bílé Karpaty. Stejné místo jako výše.
Dichomitus campestris, 16.04.2017, CHKO Bílé Karpaty. Listnatý remízek, suchá větev Corylus avellana. Menší loňská plodnice, mikroskopicky dobře potvrditelná.