Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Colletotrichum dematium (Pers.) Grove

hladkoplodka

zařazení: Xylariaceae - Xylariales - Xylariomycetidae - Sordariomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Sphaeria dematium Pers.

Colletotrichum je početným rodem, kde některé druhy jsou významnými patogeny a jsou hostitelsky specifické, jiné jsou polyfágní. Mezi polyfágní patří i Colletotrichum dematium, které vytváří kruhové nebo protažené černé plodnice o velikosti několik desetin milimetru (zhruba do 0.5 mm). Na povrchu plodnic jsou tenké tmavě hnědé až téměř černé septované chlupy (sety) o tloušťce kolem 5 µm a délce až 250 µm.

Druh lze najít na nejrůznější škále hostitelů, včetně kulturních plodin. Hojně se uvádí například z brambor (Solanum tuberosum). Podle mých nálezů je na jižní Moravě poměrně hojným druhem na Eryngium campestre. Podle Hyde et al. (2009) byl originální kolekce druhu nalezena ve Francii na Eryngium a lilkovitých rostlinách. Jako patogen se ukázal například u rostlin čili (Capsicum spp.) nebo kokoříku (Polygonatum falcatum). Je rovněž jedním z původců antrakózy rajčat.

Colletotrichum dematium

Colletotrichum dematium, 14.02.2016, Dolnomoravský úval. Suchý stonek Eryngium campestre, otevřené písčité stanoviště. Druh se nacházel na lokalitě téměř na všech početných odumřelých stoncích E. campestre.

Colletotrichum dematium

Colletotrichum dematium, 07.02.2016, Dolnomoravský úval. Suchý stonek Eryngium campestre, kyselé otevřené písčité stanoviště. Poměrně staré vysušené a popraskané plodnice, u nichž bylo mikroskopické ověření velkým problémem.


Literatura

  • Hyde, K.D., Cai, L., McKenzie, E.H.C., Yang, Y.L., Zhang, J.Z. and Prihastuti, H. (2009): Colletotrichum: a catalogue of confusion. Fungal diversity 39: 1 - 17

Druhy ze stejné čeledi (Xylariaceae)

Poslední změna: 30.09.16
© Mykologie | Roman Maňák