Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

Choiromyces meandriformis Vittad.

bělolanýž obecný

zařazení: Tuberaceae - Pezizales - Pezizomycetidae - Pezizomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota

Jedna z našich běžnějších a zároveň největších podzemek. Plodnice rostou jak v listnatých tak jehličnatých lesích těsně pod povrchem půdy (v dospělosti často alespoň částečně vykukují na povrch) a dosahují velikosti až 15 cm. Mají nepravidelně bramborovitý tvar s bělavým až hnědavým povrchem, který bývá místy rezavě skvrnitý. Dužnina je dosti tuhá, okrově mramorovaná a silně aromatická. V mládí se dá využít v kuchyni, ovšem díky silnému aroma spíš jako koření.

Csorbainé et al. (2008) uvádějí jeho hmotnost až 0,5 kg. Zároveň se zabývají mapováním tohoto druhu na území Maďarska. Z 23 různých lokalit s pozitivním nálezem druhu, kde byla provedená i chemická a fyzikální analýza půdy v místě růstu Ch. meandriformis, vyvozují, že druh zde roste na mírně kyselých až kyselých půdách - pH = 5,3±0,7 ovšem s rozsahem pH = 3,8 - 6,8. Dle mého nálezu (01.06.2014, viz. snímky níže) však pravděpodobně snese i zásaditější podloží.

Choiromyces meandriformis

Choiromyces meandriformis, 01.06.2014, CHKO Bílé Karpaty. Jediná plodnice pod vrstvou listí v listnatém lesíku s převahou Quercus robur, zásadité podloží (pH půdy cca 7,6, viz. poznámka v textu výše).

Choiromyces meandriformis

Choiromyces meandriformis, 01.06.2014, CHKO Bílé Karpaty. Řez plodnicí na snímku výše.


Literatura

  • Csorbainé A.G., Bratek Z., Merényi Z., Illyès Z., Dimény J. (2008): Choiromyces meandriformis and Mattirolomyces terfezioides: peculiar truffles with new perspectives. XVII Convegno Nazionale di Micologia – Pavia 10–12.

Druhy ze stejné čeledi (Tuberaceae)

Poslední změna: 30.09.16
© Mykologie | Roman Maňák