Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Biscogniauxia cinereolilacina (J.H. Mill.) Pouzar

káčovka šedofialová

zařazení: Xylariaceae - Xylariales - Xylariomycetidae - Sordariomycetes - Pezizomycotina - Ascomycota
synonyma: Hypoxylon cinereolilacinum J.H. Mill., Nummularia bulliardii f. tiliae Rehm, Numulariola cinereolilacina (J.H. Mill.) P.M.D. Martin

Vzácná káčovka charakteristická rozlitými nepravidelně tvarovanými stromaty s šedofialovým nádechem a to obzvláště v mládí. Dalším nápadným rysem je nevyzdvižený okraj stromatu a růst na dřevě lip (Tilia spp.). Díky tomu je v rámci rodu Biscogniauxia nezaměnitelná. Záměna však přichází v úvahu především u starších plodnic, u nichž se vytrácí nafialovělý nádech, a to například za druhy rodu Diatrype.

Zíbarová a Kout (2017) uvádějí, že druh preferuje teplé a suché (mikro)lokality a roste v kolinním stupni v přirozených nebo přírodě blízkých lesích, s oblibou v suťových lesích. Mé dva první nálezy toto jen potvrzují. Biotop zatím posledního nálezu z 2.1.2018 lehce vybočuje - vegetační stupeň by se dal označit ještě za planární.

Biscogniauxia cinereolilacina

Biscogniauxia cinereolilacina, 02.01.2018, CHKO Bílé Karpaty. Suchá větev těsně nad zemí připojená ke stále živému stromu Tilia cf. cordata - součást polykormonu na světlém travnatém místě kousek od okraje lesa. Velmi rozsáhlé stroma (celková délka cca 80 cm) vzniklo slitím několika menších.

Biscogniauxia cinereolilacina

Biscogniauxia cinereolilacina, 02.01.2018, CHKO Bílé Karpaty. Mladé stroma částečně ještě kryté šedou ochrannou vrstvou.

Biscogniauxia cinereolilacina

Biscogniauxia cinereolilacina, 02.01.2018, CHKO Bílé Karpaty. Detail odlupující se vrstvy kryjící mladé stroma.

Biscogniauxia cinereolilacina

Biscogniauxia cinereolilacina, 24.12.2017, Hořovická pahorkatina. Stojící suchý kmen (součást jinak živého polykormonu) a silnější větve Tilia sp. Strmý kamenitý jihozápadní svah, světlá zakrslá doubrava s nehojně přimíšenými dalšími listnáči (Carpinus betulus, Robinia pseudoacacia), nadmořská výška 350 m n. m.

Biscogniauxia cinereolilacina

Biscogniauxia cinereolilacina, 24.12.2017, Hořovická pahorkatina. Částečně odkorněná část kmene.

Biscogniauxia cinereolilacina

Biscogniauxia cinereolilacina, 24.12.2017, Hořovická pahorkatina. Slabě amyloidní diskoidní apikální aparát vřecek, viditelný zejména na prostředním snímku s nejzralejšími výtrusy. Zvětšení 1000x (imerze), Melzerovo činidlo, délka úsečky 20 µm.

Biscogniauxia cinereolilacina

Biscogniauxia cinereolilacina, 05.03.2017, CHKO Pálava. Poměrně hojně na padlých kmenech a silnějších větvích Tilia platyphyllos; listnatý les na jižním svahu. Potvrzení nálezu ze 17.1.2015, kdy jsme zde druh našli společně s Pavlem Brůžkem.

Biscogniauxia cinereolilacina

Biscogniauxia cinereolilacina, 05.03.2017, CHKO Pálava.


Literatura

  • Zíbarová, L., Kout, J. (2017): Xylariaceous pyrenomycetes from Bohemia: species of Biscogniauxia and Hypoxylon new to the Czech Republic, and notes on other rare species. Czech Mycology 69(1): 77-108.

Druhy ze stejného rodu


Druhy ze stejné čeledi (Xylariaceae)

Poslední změna: 02.01.18
© Mykologie | Roman Maňák