Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Auricularia auricula-judae (Bull.) Quél.

boltcovitka ucho jidášovo

zařazení: Auriculariaceae - Auriculariales - Auriculariomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Tremella auricula-judae Bull., Peziza auricula-judae (Bull.) Bolton, Exidia auricula-judae (Bull.) Fr., Hirneola auricula-judae (Bull.) Berk.

Velmi hojná a téměř nezaměnitelná houba rostoucí po celý rok na dřevě nejrůznějších listnáčů, nejčastěji na starších keřích bezu černého (Sambucus nigra). Klobouk může být i více než 10 cm velký, je bez třeně a bokem je přirostlý k substrátu. Má mušlovitý a u starších plodnic víceméně nepravidlně zprohýbaný tvar a často připomíná ucho (odtud český rodový název "boltcovitka" i druhový "ucho jidášovo" nebo i latinský rodový název pocházející ze slova auricularis, což znamená "ve tvaru ucha"). Plodnice jsou červenohnědé, hnědé, za sucha až téměř černé, na horní sraně obvykle slabě plstnaté. Velmi staré plodnice bývají často nazelenalé od řas. I když je téměž bez vůně a chuti, pro svoji chrupavčitou konzistenci je velmi oblíbenou houbou v kuchyni. V Číně se komerčně ve velkém pěstuje příbuzný druh Auricularia cornea (např. Hall et al. 2003 uvádí pod názvem Auricularia polytricha v roce 1998 v Číně vypěstovaných 432.000 tun.)

Auricularia auricula-judae

Auricularia auricula-judae, 02.06.2024, CHKO Bílé Karpaty. Mechem obrostený stojící mrtvý kmínek Sambucus nigra v listnatém porostu mezi loukami.

Auricularia auricula-judae

Auricularia auricula-judae, 02.06.2024, CHKO Bílé Karpaty. Lokalita jako výše.

Auricularia auricula-judae

Auricularia auricula-judae, 10.06.2023, CHKO Bílé Karpaty. Listnatý les (dub, buk, lípa, habr); větev na padlém kmeni Fagus sylvatica.

Auricularia auricula-judae

Auricularia auricula-judae, 19.03.2011, Dolnomoravský úval. Lemové společenstvo kolem potoka, padlá větev Sambucus nigra.

Auricularia auricula-judae

Auricularia auricula-judae, 16.01.2011, Dolnomoravský úval. Lemové společenstvo kolem potoka, mrtvý kmen listnáče, pravděpodobně Salix alba.

Auricularia auricula-judae

Auricularia auricula-judae, 16.01.2011, Dolnomoravský úval. Lemové společenstvo kolem potoka, padlý kmínek Sambucus nigra.

Auricularia auricula-judae

Auricularia auricula-judae, 14.01.2011, Dolnomoravský úval. Mladé plodnice ještě bez typického boltcovitého tvaru na řezné ploše pařezu listnáče v lemovém porostu kolem potoka.


Literatura

  • Hall, I.R., Stephenson, S.L., Buchanan, P.K., Yun, W., Cole, A.L.J. (2003): Edible and Poisonous Mushrooms of the World. Timber Press, Portland: 371 p.
Poslední změna: 06.06.24
© Mykologie | Roman Maňák