Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

  . . .

Amanita gemmata (Fr.) Bertill.

muchomůrka slámožlutá

zařazení: Amanitaceae - Agaricales - Agaricomycetidae - Agaricomycetes - Agaricomycotina - Basidiomycota
synonyma: Agaricus adnatus W.G. Sm., Agaricus gemmatus Fr., Amanita adnata (Sacc.) Sacc. & Trotter, Amanita amici Gillet, Amanita godeyi Gillet, Amanita junquillea Quél., Amanita muscaria var. gemmata (Fr.) Quél.

Hojná mochomůrka, která je svým celkovým vzhledem podobná známější muchomůrce červené (Amanita muscaria) nebo též muchomůrce tygrované (Amanita pantherina). Liší se od nich výrazně zejména barvou klobouku, která je slámová, citronová a někdy až žlutookrová. Prvně jmenované je také velmi blízká geneticky.

Podobně jako muchomůrka červená obsahuje alkaloidy muscimol a kyselinu ibotenovou a je tedy mírně jedovatá a její požití může vyvolat halucinace. Jde o mykorhizní houbu, která vytváří mykorhizu s jehličnatými stromy, s oblibou podél cest na písku.

Amanita gemmata

Amanita gemmata, 04.05.2024, Dolnomoravský úval. Otevřená písčina s ojedinělými borovicemi. Na zemi sub Pinus sylvestris. Vlivem tepla, relativního sucha a silných větrů posledních dnů nebyly na lokalitě nalezeny žádné houby, ale několik plodnic Amanita gemmata bylo na lokalitě v docela dobrém stavu.

Amanita gemmata

Amanita gemmata, 04.05.2024, Dolnomoravský úval. Detail plodnice ze snímku výše.

Amanita gemmata

Amanita gemmata, 04.05.2024, Dolnomoravský úval. Detail klobouku plodnice ze snímku výše. Žluté odstíny nemá jen povrch klobouku, ale i svrchní vrstva dužniny klobouku po odloupnuté pokožce.

Amanita gemmata

Amanita gemmata, 15.05.2013, Dolnomoravský úval. Mladá plodnice; borová monokultura na písku.

Amanita gemmata

Amanita gemmata, 12.06.2011, Dolnomoravský úval. Mladší plodnice jen s ojedinělými bradavkami. Borová monokultura na písku.Druhy ze stejného rodu


Druhy ze stejné čeledi (Amanitaceae)

Poslední změna: 07.05.24
© Mykologie | Roman Maňák