Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

02.01.2022 Nad vinohrady

V roce 2018 vybudovala jihomoravská obec Kobylí prazvláštní rozhlednu, která je umístěna mezi vinohrady, tolik typickými pro tuto obec a obce okolní. Rozhledna má tvar spirály a tvoří ji vpodstatě nakloněná rovina. I když její maximální výška (8 metrů nad okolním terénem) není nijak závratná, naskýtají se z ní úchvatné rozhledy nejen do blízkého okolí, ale i podstatně dál. Za dobrých podmínek je vidět Pálava, brněnské Hády, Bílé Karpaty a další. Dokonce lze vidět i rakouské Alpy. Rozhledna dostala přiléhavý název Stezka nad vinohrady.

Stezka nad vinohrady

Už delší dobu jsem se na ni chystal, ale teprve na počátku roku 2022 se mi návštěva podařila. Jelikož je rozhledna hojně navštěvovaná, vybral jsem si brzkou ranní hodinu, kdy byl příslib, že zde nebude ani noha. Brzká ranní hodina začátkem roku sice znamená až něco kolem osmé (po východu slunce, abych vůbec bylo něco vidět), ale opravdu zde nikdo nebyl.

Stezka nad vinohrady

Počasí vyšlo až neuvěřitelně. Obloha byla téměř jasná (jen s roztrhanými cirry a beránky altokumulů) a prakticky všechno kolem, co bylo níže než nějakých 250 metrů nadmořské výšky, se utápělo v mlze. Třeba při pohledu na jihovýchod z mlhy vystupoval nejvýraznější bod Pálavy - vrchol Děvín s vysílačem a zříceninou hradu Děvičky.

Děvín

Ale i výhled do směrů, kde nedominoval žádný výrazný vrchol, byl až téměř magický. Někde nebylo možné ani rozpoznat, kde končí mlha a začíná obloha.

Děvín

Na rozhledně jsem strávil dobrou hodinu, abych si patřičně vychutnal krásné výhledy do okolí a zaposlouchal se do stále častějších zvuků ozývajících se z nedaleké mlhou zahalené probouzející se obce Kobylí.

Kobylí


© Mykologie | Roman Maňák