Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

28.12.2021 Zasněžené Bílé Karpaty

V posledních letech se moc často nestává, že by napadlo množství sněhu alespoň takové, aby na chvíli schovalo všechnu špínu a šeď. Ale letos se to stalo v Bílých Karpatech již podruhé. I když první sněhová nadílka dlouho nevydržela a tu současnou čeká zjevně stejný osud, nemohl jsem odolat pokušení a projít si kus bělokarpatských lesů a luk pod zasněženou peřinou. A tak se mi na lesní cestě povedlo vstoupit tam, kam ještě lidská noha něslápla - do čerstvé sněhové pokrývky.

tam, kam lidská noha jěště nešlápla

Na nedaleké louce jsem viděl mohutný solitérní dub letní. I když nehýřil svěže zelenými barvami časného jara, tmavějšími zelenými letními barvami, ani nazlátlými barvami podzimu, byl na něj úžasný pohled.

Quercus robur

Za chvíli se mi naskytnul pohled na rozlehlé Vojšické louky. Pod zataženou oblohou vypadaly poněkud nezvykle, dokonce namodrale, ale za pár měsíců se zazelenají a při bližším pohledu pak ukáží snad všechny barvy duhy. Ráj pro orchideje, jiné vzácné kytky, či pestrobarevné motýly.

Vojšické louky

A o kus dál jsem měl možnost si prohlédnout úžasný Sluneční monument. Jde o kořeny vzhůru zasazené torzo dubu, které má symbolizovat narušený vztah člověka ke krajině. I když zrovna v těchto místech je jeho umístění možná až nepatřičné. Kousek od něj se nachází velká luční rezervace Čertoryje s Vojšickými loukami, které krásně ukazují, že pokud se vrátí víceméně tradiční hospodaření do krajiny, lze ještě mnohé zachránit. A ne nadarmo se kousek odsud koná tradiční a hojně navštěvované Horňácké kosení. Jen kdyby takových míst bylo vícero.

sluneční monument

Zimní zasněžená krajina příliš mnoho barev nenabízí. A tak pohled potěší i jasně žluté barvy plodů ochmetu. I když dub, na kterém ochmet roste, asi z těchto barev nemá takovou radost.

Loranthus europaeus

Ale kromě ochmetové žluté je možné spatřit i jiné barvy. Například celou plejádu odstínů červené ve formě plodů šípku, hlohu nebo třeba kaliny. Než je za mrazivých zimních dnů sezobou ptáci, budou všem kolemjdoucím připomínat, že barvy jsou pro Bílé Karpaty samozřejmostí. A že se zase zanedlouho objeví a zaplaví zdejší krajinu ve všech svých odstínech.

červená


© Mykologie | Roman Maňák