Hlavní menu

Kontakt

Roman Maňák, Veselí nad Moravou
email: roman.manak
(zavináč)
gmail.com

Členství

04.10.2021 Obyčejná (?) bříza

I přes poměrně teplé dny je už podzim cítit na každém kroku. Dnes jsem si toho povšiml třeba u jedné břízy, kterou potkávám každý den při cestě do práce a z práce. Část jejích listů získala zlatožlutý odstín. Pár jsem si jich utrhnul. Je zajímavé, jak těch pár listů bylo na první pohled nepodobných a přitom tak podobných. Každý byl jiný, ale na první pohled bylo vidět, že je to bříza (Betula pendula).

Je to zcela běžný strom, který vyroste téměř kdekoliv. Ale přitom je neobyčejně krásný. Která z našich dřevin se třeba může pyšnit tak čistě bílou borkou? Snad jen topol bílý (Populus alba) a i ten jenom zdálky. A možná právě tato bílá barva hraje důležitou roli v její odolnosti. I na těch nejsušších a slunci nejvíce vystavených místech dokáže účinně odrážet sluneční paprsky.

Betula pendula

Její bílou kůru, která se u starších stromů odlupuje v tenkých bílých plátech, mají rádi zálesáci a jim podobní, kteří ji používají při zapalování ohňů. Krom toho obsahuje i některé léčivé látky, podobně jako listy, které se používají při výrobě čajů nebo při výrobě šamponů. Jako pionýrská rostlina vyroste jako jedna z prvních třeba po požárech nebo na místech narušených těžbou. A umí to dokonale. V prvních letech života roste doslova raketově. Poměrně brzy však odumře a její tlející dřevo poskytne živiny pro náročnější dřeviny, které ji nahradí. Prostě takový život po životě. A na podzim, tak jako dnes, se její převislé větve zbarví do krásné žluti viditelné zdaleka.

Betula pendula


© Mykologie | Roman Maňák